Ile kosztuje układanie paneli? 

Panele podłogowe to często wybierane rozwiązanie przy wykończeniu wnętrz. Panele są eleganckie, a przy tym dużo tańsze niż drewniane parkiety. Do tego układanie paneli jest stosunkowo proste i można je wykonać we własnym zakresie. Oczywiście, jeśli nie masz ręki do majsterkowania lub wolisz powierzyć to zadanie fachowcom, na rynku znajdziesz mnóstwo ofert w tym zakresie. Ile kosztuje układanie paneli?

Jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Do układania paneli podłogowych należy się odpowiednio przygotować. Aby uniknąć podwójnych kosztów, warto pamiętać o prawidłowym zabezpieczeniu wszystkich zakupionych materiałów. Niektóre panele mogą ulegać uszkodzeniom nawet pod wpływem działania promieni słonecznych. Prawidłowe przygotowanie podłoża pod panele podłogowe gwarantuje odpowiednie zabezpieczenie paneli m.in. przed wilgocią.

Podkład 

Jako podkład wykorzystuje się najczęściej piankę poliuretanową, maty korkowe lub płytę pilśniową. Pod podkład warto założyć dodatkowo folię paroprzepuszczalną. Poszczególne płaty podkładu układa się na styk, tak by nie powstawały zakładki. Dodatkowo, jeśli wykorzystujemy płyty pilśniowe, możemy układać je pod skosem względem ułożenia paneli. Takie postępowanie zapobiega nakładaniu się miejsc łączeń. To z kolei mogłoby spowodować zapadanie się podłogi w tym miejscu. 

Warstwa paneli 

Obecnie panele montuje się najczęściej na pióro-wpust lub zatrzask. Oznacza to, że do układania paneli podłogowych nie potrzeba kleju. Dzięki temu możliwa jest wymiana jednej deski lub ponowne wykorzystanie paneli w przypadku ich demontażu. Powstała w ten sposób posadzka nosi nazwę pływającej.

Panele podłogowe należy zawsze układać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Aby zmniejszyć widoczność połączeń między poszczególnymi deskami, panele układa się najczęściej prostopadle do ściany z oknem. Przy docinaniu trzeba pamiętać, że szerokość pojedynczej deski nie może być mniejsza niż 5 cm. 

Dylatacja

Z uwagi na właściwości paneli, które mogą nieznacznie rozszerzać się lub kurczyć pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, przy należy zostawić przerwę dylatacyjną między podłogą a ściana. Szczelina powinna mieć szerokość ok. 1 cm. Podczas montażu można zabezpieczyć ją specjalnymi klinami, które wkłada się co ok. 1 m na całym obwodzie. Po zakończeniu układania podłogi z paneli wystarczy wyjąć kliny i zamontować listwy maskujące. Pamiętaj, aby listwy zawsze montować do ściany, nie do podłogi.

Przygotowanie podłoża do montażu nowych paneli

Przed rozpoczęciem układania podłogi należy zadbać, aby podłoże było równe. Problem ten dotyczy w szczególności budynków, w których istnieje już jakaś warstwa pokrywająca podłogę. Starą wykładzinę lub panele można spróbować usunąć samodzielnie. Jeśli jednak posadzka była montowana na klej lub podłoga jest pokryta parkietem, warto skorzystać z pomocy specjalistów. 

Za demontaż parkietu zapłacimy ok. 30-40 zł/m2 w zależności od regionu Polski. Jeśli podłoże będzie wymagało wyrównania za pomocą wylewki samopoziomującej, koszt ten może wzrosnąć o kolejne 35-50 zł/m2.

Nowa podłoga: cena demontażu paneli 

Cena demontażu starych paneli podłogowych jest najczęściej wliczona w koszty remontu. Zwykle oscyluje w granicach 8-12 zł/m2. Oznacza to, że przy demontażu paneli w pokoju o powierzchni 15 m2, powinniśmy liczyć się z kosztem rzędu 120-180 zł. Dodatkowo należy uwzględnić koszty utylizacji odpadów remontowych lub wynajęcia kontenera na tego rodzaju śmieci.

Czy zawsze trzeba zdemontować starą podłogę?

Przyjmuje się, że starą, zniszczoną, nierówną posadzkę zawsze należy zdemontować przed ułożeniem paneli. Jeśli jednak parkiet, czy płytki dobrze trzymają się podłoża, można na nich ułożyć panele po uprzednim przygotowaniu powierzchni. Pozwoli to zaoszczędzić nieco czasu i środków. Trzeba jednak pamiętać, że powierzchnia musi być równa i stabilna. Do wyrównania można użyć płyt OSB lub MFP. Nie układa się natomiast paneli bezpośrednio na starych deskach czy legarach. 

Jak wybrać dobrą ekipę do ułożenia paneli?

Przed dokonaniem wyboru ekipy do układania paneli warto zrobić rozeznanie rynku. Najlepiej poprosić kilku przedsiębiorców o oględziny i wycenę. Koszt takiej usługi to zwykle ok. 100 zł. Porównaj nie tylko cenę i dostępne terminy. 

Czym jeszcze kierować się przy wyborze wykonawcy w kategorii układanie paneli? Poproś o referencje lub zdjęcia dotychczasowych realizacji, sprawdź opinie o firmie w internecie. Pamiętaj, że tanio i szybko może nie iść w parze z jakością wykonania. Warto o tym pomyśleć przed nawiązaniem współpracy.

Dlaczego warto zlecić montaż paneli profesjonalnej firmie remontowej?

Jeśli nie masz czasu lub doświadczenia, najlepiej powierzyć montaż paneli profesjonalnej firmie remontowej. Układając panele podłogowe samodzielnie, ryzykujesz popełnienie kilku błędów, w efekcie których i tak będziesz musiał skorzystać z pomocy profesjonalistów. Do najczęstszych problemów pojawiających się podczas samodzielnego montażu paneli podłogowych zaliczamy:

 • nierównomierne rozprowadzenie wylewki,
 • zbyt małe przerwy dylatacyjne,
 • montaż listw podłogowych do paneli,
 • uszkodzenia samych materiałów, w szczególności elementów służących do łączenia paneli.

Jakie elementy wpływają na cenę montażu paneli podłogowych?

Koszt montażu paneli podłogowych jest uwarunkowany rodzajem produktu. Dostępne na rynku modele paneli różnią się przede wszystkim twardością oraz sposobem łączenia, Przekłada się to na czas potrzebny do właściwego docięcia paneli oraz topień złożoności prac montażowych.

Ponadto cena montażu paneli podłogowych zależy od kształtu pomieszczenia. W pokojach o skomplikowanym kształcie, z dużą ilością wnęk i załamań, układanie paneli jest bardziej czasochłonne. Z tego względu cena usługi może być wyższa, gdyż wlicza się w nią czas potrzebny na dużą ilość przycinania paneli.

Ile kosztuje układanie paneli podłogowych?

Średni koszt układania paneli podłogowych mieści się w przedziale 35-48 zł/m2 brutto. Do tego należy doliczyć koszty materiałów, takich jak panele podłogowe – 25-50 zł/m2 w zależności od ich jakości, wzoru i klasy ścieralności. Ponadto należy kupić piankę podkładową w cenie średnio 5-6 zł/m2 oraz folię paroizolacyjną kosztującą ok. 2,50 zł/m2. Do wykończenia przydadzą się też listwy w cenie 8-25 zł za sztukę o długości 2,5 m.

Ile kosztują panele podłogowe: przegląd materiałów

Cena paneli podłogowych zależy przede wszystkim od ich jakości. Najtańsze, a zarazem najmniej wytrzymałe, można kupić już za 20 zł/m2. Takie panele nadają się jedynie do pomieszczeń, w których bardzo mało się chodzi, np. do sypialni. Średniej jakości panele o klasie ścieralności AC3 lub AC4 kosztują ok. 40-50 zł/m2. Są to produkty, których ze spokojem można użyć do urządzenia salonu, czy pokoju dziecka. 

Najwyższej jakości panele mogą kosztować nawet 80 zł/m2. Dzięki wysokiej odporności na uszkodzenia sprawdzą się nawet w pomieszczeniach, w których panuje duży ruch, takich jak korytarze, czy kuchnia.

Pod panele należy położyć folię paroizolacyjną w cenie 2-2,50 zł/m2 oraz piankę podkładową, która w zależności od grubości kosztuje 3-7 zł/m2. Można też wybrać podkład korkowy, którego cena sięga 10-12 zł/m2, ale idą za nią lepsze właściwości tłumienia odgłosów.

Układanie paneli — cena poszczególnych akcesoriów montażowych

Oprócz samych paneli do montażu konieczne są:

 • Folia paroizolacyjna sprzedawana w rolkach. Jej zadaniem jest zabezpieczenie paneli przed wilgocią. Skroplona para wodna może uszkodzić panele, doprowadzając do wybrzuszeń i odkształceń. Koszt to ok. 2-2,50 zł/m2.
 • Podkład. Najtańszy jest podkład polietylenowy, który kosztuje ok. 2-3 zł/m2. Nie nadaje się jednak do często używanych pomieszczeń. Dużo popularniejszy i wytrzymalszy jest polistyren ekstrudowany, do kupienia w cenie 6-7 zł/m2. Rozwiązanie najwyższej jakości to podkład korkowy, którego cena zaczyna się od 10 zł/m2.
 • Listwy przypodłogowe. Najpopularniejsze są listwy z PCV, które kosztują ok. 8-25 zł za sztukę, której długość to zwykle 2,5 m. Można również wybrać listwy MDF (dość przystępne cenowo) lub drewniane, których ceny sięgają nawet 100 zł.
 • Listwy progowe służące do przykrycia połączeń między poszczególnymi pomieszczeniami. Cena to kilkanaście złotych za metr bieżący.

Ponadto do samodzielnego montażu paneli będziesz potrzebować zestaw montażowy, w skład którego wchodzą kliny dystansowe, klocek do dobijania i metalowy zaczep ułatwiający dobijanie skrajnych desek. Kupisz go w cenie 30-40 zł. 

Do tego przydatne będą takie narzędzia jak:

 • młotek,
 • piła, gilotyna lub wyrzynarka,
 • kątownik stolarski,
 • sękownik, do wycinania otworów,
 • wkrętarka,
 • wkręty do listew,
 • miarka,
 • ołówek stolarski,
 • taśma klejąca,
 • altówka,
 • sznurek traserski lub łata.

Jakie są więc ukryte koszty położenia paneli podłogowych? Z pewnością jest to zakup wszystkich dodatkowych narzędzi, o ile nie masz ich w domu.

Ile kosztuje położenie podłogi – jak obliczyć cenę?

Obliczając cenę położenia podłogi, należy wziąć pod uwagę koszt:

 • usługi układania paneli,
 • wybranych paneli,
 • folii paroizolacyjnej i podkładu,
 • listw przypodłogowych.

Łącznie za usługę układania paneli i zakup materiałów ze średniej półki cenowej zapłacimy ok. 90 zł/m2. Zatem za ułożenie paneli w pokoju o wymiarach 5 × 5 m możemy zapłacić średnio 2250 zł.

Jak obliczyć ile paneli kupić? Najlepiej obliczyć najpierw powierzchnię pokoju. Na naszym przykładzie pokoju o wymiarach 5 × 5 m jest to 25 m2. Następnie obliczamy powierzchnię panela. Załóżmy, że ma on wymiary 1,285 × 0,192 m, co daje nam powierzchnię 0,24672 m2. Teraz dzielimy powierzchnię pokoju przez powierzchnię panela i otrzymujemy 25/0,24672 = 101,3 panela. Do tej liczby należy jeszcze dodać ok. 10% zapasu. Oznacza to, że musimy kupić minimum 112 paneli.

Montaż paneli podłogowych samodzielnie?

Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt i lubisz techniczne wyzwania, możesz układać panele połogowe samodzielnie. Do pracy będziesz potrzebował specjalnej piły do przycinania paneli. Ważne jest, by wybrać sprzęt, który nie będzie niszczył krawędzi. Ponadto przyda ci się sękownik służący do wycinania otworów pod rury instalacyjne.

Oczywiście możesz powierzyć to zadanie profesjonalistom. W takim przypadku powinieneś liczyć się z kosztem w granicach 35-48 zł/m2 brutto. Nieco mniej zapłacisz, wybierając samodzielnego fachowca, który oferuje najczęściej układanie paneli w cenie od 30 zł/m2.

Rodzaje paneli podłogowych

Panele podłogowe różnią się nie tylko wzorem, kolorem, czy wytrzymałością. Na rynku znajdziesz panele o różnych parametrach. Na które z nich koniecznie należy zwrócić uwagę? Pierwszym jest technika montażu. Obecnie większość dostępnych na rynku modeli jest montowanych na tzw. klik. Dzięki temu w razie zalania lub uszkodzenia pojedynczych paneli możesz je wymienić bez naruszania struktury całej podłogi.

Koniecznie zwróć także uwagę na budowę. Rdzeń panela wpływa na jego odporność. Dużo trwalsze są panele z rdzeniem z płyty HDF, w które warto inwestować, gdy podłoga jest intensywnie eksploatowana. W salonie, czy sypialni wystarczająca będzie tańsza płyta MDF. 

Grubość i rodzaj warstwy wierzchniej wpływa bezpośrednio na odporność płyty na ścieranie, czy działanie promieni UV. Natomiast elastyczność dolnej warstwy paneli ma wpływ na redukcję odgłosów, np. kroków.

Wśród głównych rodzajów paneli podłogowych znajdziemy:

 • Panele laminowane — rdzeń z płyty MDF jest pokryty warstwą ozdobną, na którą nakłada się odporny na ścieranie laminat mineralno-żywiczny. Spód takiego panela pokrywa się natomiast stosunkowo elastycznym laminatem celulozowo-żywicznym, odpowiadającym za stopień wygłuszenia i dopasowanie do podłoża.
 • Panele winylowe — powłoka ochronna jest wykonana z winylu, który cechuje się odpornością na wilgoć. Dzięki temu panele winylowe mogą być stosowane również w kuchniach i łazienkach. Szerokie zastosowanie to także większy wybór wzorów, które nie ograniczają się tylko do imitacji drewna. Panele winylowe mogą przypominać kamień, ceramikę, a nawet marmur. Warstwa podkładowa wykonana jest najczęściej z korka lub spienionego PCV, dzięki czemu jest bardzo elastyczna.
 • Panele podłogowe drewniane — stosunkowo drogie, ale oryginalne. Składają się z trzech warstw. Na spodzie stosuje się niskiej jakości drewno lub okleinę. Środkowa warstwa to rdzeń zbudowany z listewek ułożonych prostopadle do słojów. Natomiast na wierzchu znajduje się piękne wysokogatunkowe drewno. 
 • Panele podłogowe polimerowe — spód wykonany jest z akrylu, a rdzeń — z płyty HDF, na którą nakłada się ozdobny wydruk. Na wierzchu panele pokrywa się niezwykle trwałą powłoką polimerową. Jest to rozwiązanie nowoczesne i bardzo wytrzymałe.
 • Panele podłogowe drewnopochodne są połączeniem tworzyw sztucznych i naturalnego drewna. Rdzeń paneli drewnopochodnych wykonany jest z płyty HDF lub MDF, a na niego nakładana jest powłoka drewniana, np. fornir.
 • Panele podłogowe korkowe — w skład rdzenia takich paneli, oprócz płyt MDF lub HDF, wchodzi aglomerat korkowy. Ponadto warstwa ozdobna wytworzona jest z drewna lub korka. Całość pokrywa się trwałym lakierem lub winylem.

Panele podłogowe – wymiary

Panele podłogowe nie mają standaryzowanych wymiarów. Zależą one od modelu i producenta. Niektóre mogą nieznacznie różnić się wymiarami nawet pomiędzy poszczególnymi partiami tej samej serii. Szerokość paneli mieści się zwykle w przedziale 13-21 cm. Natomiast długości zaczynają się od 80 cm, a kończą nawet na 2 m. Wymiary paneli podłogowych mają bezpośredni wpływ na ostateczny wygląd podłogi. 

Wąskie panele podłogowe

Wąskie panele podłogowe sprawdzają się w małych pomieszczeniach o nieregularnych kształtach. Bardzo dobrze, gdy układamy je prostopadle do dłuższych ścian. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się większe. Są stosunkowo łatwe w montażu i często nie wymagają przycinania w rogach pokoju.

Klasyczne panele podłogowe

Klasyczne panele podłogowe mają wymiary ok. 19 × 130 cm. Dobrze pasuj do wszystkich wnętrz, niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone. Ich prostota sprawia, że nie przytłaczają reszty wystroju. 

Panele podłogowe szerokie

Szerokie panele podłogowe dobrze wyglądają w dużych przestronnych pomieszczeniach. Doskonale wyglądają, szczególnie jeśli ich powierzchnia imituje drewno. Na szerokich panelach dobrze widać wszelkie detale. Są eleganckie i nowoczesne, a ich montaż jest stosunkowo szybki. 

Panele podłogowe: jakie wybrać?

Wybór paneli podłogowych zależy od rodzaju pomieszczenia, wilgotności oraz częstotliwości jego użytkowania. Do sypialni wystarczą laminowane panele o niskiej klasie ścieralności. W salonie, czy pokoju dziecięcym warto położyć minimum o średniej wytrzymałości. W łazience lub kuchni sprawdzą się panele winylowe, odporne na wilgoć. Natomiast do przedpokoju, gdzie ruch jest większy, wybieraj panele o wysokiej klasie ścieralności AC6.

Najlepsze panele podłogowe – na co zwrócić uwagę?

Nie ulega wątpliwości, że wybór paneli podłogowych jest sporym wyzwaniem. Wymarzona podłoga powinna nie tylko trafiać w nasz gust, czy pasować do wnętrza, ale też spełniać określone wymagania. 

Szukając najlepszych paneli podłogowych, trzeba zwrócić uwagę na:

 • Odporność na ścieranie. Im wyższa klasa ścieralności, tym większa odporność paneli na działanie czynników zewnętrznych. O ile w sypialni można pozwolić sobie na mniej trwałe rozwiązania, o tyle w pomieszczeniach użytkowanych częściej lub narażonych na wnoszenie piasku, klasa ścieralności paneli powinna być możliwie najwyższa. Uszkodzone panele nie nadają się do naprawy, a jedynie do wymiany. Aby ustalić odporność paneli, wystarczy sprawdzić klasę ścieralności określaną na podstawie testów Tabera. Polegają one na obracaniu specjalnej tarczy na powierzchni panela, której zadaniem jest uszkodzenie jego powierzchni. Im więcej obrotów wykona rządzenie bez widocznych uszkodzeń, tym wyższa klasa ścieralności.
 • Temperatura i wilgotność w pomieszczeniu Na opakowaniu znajdziemy najczęściej dopuszczalne wartości temperatury i wilgotności powietrze, przy których panele nie ulegną uszkodzeniu. Panele z rdzeniem z płyty MDF są bardziej narażone na nasiąkanie wodą, niż te wykonane z płyty HDF. Większość paneli jest przystosowana do układania w pomieszczeniach o wilgotności przedziale 45-65%. Modele przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności, takich jak kuchnia, czy łazienka są najczęściej pokryte winylem i posiadają specjalne oznaczenia na opakowaniu.
 • Klasy użyteczności, które informują o rodzaju i intensywności użytkowania budynku, do którego przeznaczone są panele. Określane są liczbowo 21,22,23 dla domów mieszkalnych oraz 31, 32, 33 w przypadku paneli do budynków użyteczności publiczne. Przy czym druga cyfra informuje o natężeniu ruchu. Im wyższa, tym większy ruch wytrzymają panele.

Klasę ścieralności oraz użyteczności podaje się najczęściej razem i należy ją rozumieć następująco:

ŚcieralnośćUżytecznośćPrzeznaczenie
AC121Obecnie nie występuje na rynku, ze względu na niską jakość. Nadawałby się głównie do pomieszczeń, których nie używa się na co dzień, np. służących do przechowywania przedmiotów.
AC222Pomieszczenia mieszkalne, do których nie wchodzimy w butach, np. sypialnie.
AC323Większość pomieszczeń w domu, np. salon, gabinet, pokój dzienny lub dziecięcy.
AC331Pomieszczenia mieszkalne i mało używane pomieszczenia użyteczności publicznej, takie jak pokoje hotelowe.
AC432Małe biura, rzadziej odwiedzane urzędy, itp.
AC533Miejsca o dużym natężeniu ruchu, takie jak urzędy, czy inne budynki użyteczności publicznej. Rzadko wykorzystywane w domach prywatnych.
 • Grubość. Zasadniczo im grubsze, tym bardziej odporne na uszkodzenia. Najpopularniejsze są panele o grubości 8 mm. Jednak na rynku znajdziemy modele o grubości 6-15 mm.
 • Struktura. Panele o prostej strukturze są najtańsze i najmniej ozdobne. Wykorzystywane są w pomieszczeniach użytkowanych najrzadziej. Najchętniej sięgamy po panele o strukturze drewna, które są przystępne cenowo, a jednocześnie estetyczne i ciekawe. Droższe są panele o strukturze synchronicznej z charakterystycznymi dla drewna słojami. Najciekawszym, ale też najkosztowniejszym rozwiązaniem są panele o strukturze handscraped, które przypominają naturalne drewno.
 • System montażu. W przeszłości najpopularniejsze były panele montowane na klej. Obecnie odchodzi się od tego sposobu układania paneli na rzecz technologii zatrzaskowej. Dzięki temu układanie paneli jest dużo prostsze i możliwe do wykonania nawet dla osób bez doświadczenia.
 • Kolorystyka paneli podłogowych, którą warto dobrać do rodzaju i stylu pomieszczenia. Jasne, delikatne panele będą dobrze wyglądać w pomieszczeniach wymagających doświetlenia. Dzięki temu, że wprowadzają pozytywny nastrój, warto położyć je w pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Poza tym jasne kolory optycznie powiększą nieduże pokoje. Idealnie pasują do pomieszczeń w stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Natomiast ciemne panele działają uspokajająco, więc sprawdzą się w sypialni. Efektownie wyglądają też w dużym salonie. Świetnie będą wyglądać w pomieszczeniach urządzonych w stylu kolonialnym oraz klasycznym.
 • Format desek, czyli ich wymiary. Od tego jak szerokie będą panele, zależy nie tylko szybkość ich układania, ale też efekt końcowy. Szersze sprawdzą się w dużych, nowoczesnych wnętrzach, natomiast te węższe będą dobrze wyglądać w niewielkich pokojach. 
 • Wygląd podłogi. Panele mogą imitować wygląd klasycznego lub egzotycznego drewna. Ponadto na rynku możemy znaleźć panele, których powierzchnia przypomina marmur, granit lub skałę wapienną.
 • Faktura powierzchni i połysk. Gładkie panele układane są najczęściej w pomieszczeniach używanych rzadko. Większość ma jednak strukturę chropowatą lub przypominającą słoje, co dodaje podłodze uroku. Do ciemnych pomieszczeń dobrze jest dobrać panele o połyskującej powierzchni. Natomiast w jasnych, przestronnych wnętrzach lepiej sprawdza się panele matowe lub półmatowe.

Dlaczego lepiej kupić droższe panele?

Cena idzie najczęściej w parze z jakością. Oznacza to, że im wyższa klasa ścieralności paneli, tym są one bardziej odporne na zarysowania. Takie panele są więc inwestycją długoterminową. Kupując droższe panele, zaoszczędzimy cenny czas oraz pieniądze potrzebne na wymianę tanich paneli, które znacznie szybciej ulegną zniszczeniu. 

Dodatkowo drogie panele winylowe są odporne na wilgoć. Dlatego nawet w przypadku zalania, łatwo je będzie osuszyć bez uszkodzenia ich powierzchni. Mnogość wzorów paneli z najwyższej półki cenowej, powoduje, że jesteśmy w stanie dopasować je do niemal każdego wnętrza.

Zalety paneli podłogowych

Do głównych zalet paneli podłogowych zaliczamy:

 • Przystępną cenę. Panele podłogowe dają ładny efekt w stosunkowo niskiej cenie w porównaniu, chociażby z eleganckimi podłogami drewnianymi.
 • Łatwe i szybkie układanie. Panele podłogowe montuje się na kliknięcie i od razu można je eksploatować. Nie wymagają lakierowania, klejenia, ani leżakowania.
 • Na rynku są modele paneli, które mogą być układanie nawet przy ogrzewaniu podłogowym. Trzeba tylko sprawdzić zalecenia producenta w tym zakresie. Przy czym panele laminowane mogą być stosowane przy ogrzewaniu wodnym, a do ogrzewania elektrycznego zaleca się panele z drewna egzotycznego.
 • Łatwość czyszczenia. Panele podłogowe nie wymagają olejowania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabrudzenia usuwa się miękką szmatką nawilżoną wodą.
 • Szeroki wybór wzorów i kolorów. Dzięki temu można je dopasować do niemal każdego rodzaju wnętrza.

Wady paneli podłogowych

Wśród minusów paneli podłogowych wymienia się najczęściej:

 • Przyciągają kurz i sierść ze względu na właściwości elektrostatyczne. Dlatego, choć czyszczenie jest łatwe, trzeba to robić dość często.
 • Niższa trwałość w porównaniu z parkietem. Paneli nie można odnowić, więc jeśli ulegną zniszczeniu, konieczna jest ich wymiana na nowe. Dlatego zaleca się kupowanie paneli o wysokiej odporności na ścieranie.
 • Słaba izolacja akustyczna. Panele ze względu na swą twardość i „pływanie” podłogi są złym izolatorem dźwięków. Jeśli zależy nam na dobrej izolacji dźwięków, należy zamontować panele na specjalnym podkładzie korkowym na płaskiej powierzchni.
   
 • Słaba odporność na wilgoć, z wyjątkiem paneli winylowych.
 • Twardość, która sprawia, że nie są tak przyjemne w dotyku jak drewno.

Panele a deski podłogowe

Poniżej przedstawiamy krótkie porównanie paneli z deskami podłogowymi w kilku najważniejszych aspektach:

 1. Cena: zasadniczo cena paneli jest dużo niższa niż desek podłogowych. Wyjątkiem mogą być panele bardzo wysokiej jakości, choć i tak ich cena nie dorównuje kosztom zakupu desek podłogowych.
 2. Wygląd: deski podłogowe są eleganckie i klasyczne, a panele oferują szeroki wybór wzorów i kolorów.
 3. Trwałość: deski podłogowe można wielokrotnie odnawiać, natomiast panele trzeba wymieniać. Jednak są na rynku panele o bardzo wysokiej odporności na ścieranie i inne czynniki zewnętrzne.
 4. Montaż: układanie paneli jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku desek podłogowych. Panele najczęściej jesteśmy w stanie położyć samodzielnie, a do desek warto zatrudnić ekipę z doświadczeniem. Parkiet montuje się też stosunkowo dłużej.

Jak wybrać panele do wnętrza?

Wybierając panele do wnętrza, należy kierować się przede wszystkim klasą ścieralności i użyteczności oraz grubością. Ważna jest też estetyka wykonania i dopasowanie do wystroju wnętrza. Cena idzie w parze z jakością, dlatego najniższa nie będzie zbyt dobrym wyborem.

Panele do salonu

Wybierając panele do salonu, należy zwrócić uwagę na ich grubość i klasę ścieralności. Nie muszą to być tak wytrzymałe panele jak w holu, czy korytarzu. Jednak w zależności od wagi mebli oraz częstotliwości użytkowania salonu, warto zadbać o dobrej jakości panele, które wytrzymają wszelkie naciski.

Panele do kuchni

Panele d kuchni powinny być odporne na działanie wilgoci. Z tego względu zaleca się, żeby rdzeń był zrobiony z płyty HDF, a krawędzie zaimpregnowane woskiem lub innym środkiem zabezpieczającym przed wilgocią.

Panele do łazienki

Panele do łazienki powinny być wodoodporne. Ponadto dobrze, by były odporne na zmiany temperatur, które są częste zwłaszcza w łazienkach o niewielkiej powierzchni. Takie informacje znajdują się najczęściej na opakowaniu we właściwościach produktu.

Jak pielęgnować panele podłogowe?

Aby zapewnić ładny wygląd paneli na długi czas, należy:

 • Często je odkurzać, by tarcie spowodowane obecnością piasku lub kurzu nie niszczyło ich powierzchni. 
 • Nie chodzić po nich w butach. Warto też zabezpieczyć nóżki mebli za pomocą filcowych podkładek. W miejscach szczególnie narażonych na tarcie można rozważyć ułożenie niewielkich dywaników.
 • Unikać wilgoci i środków, które mogą zniszczyć ich powierzchnie. Mycie powinno odbywać się za pomocą miękkiej szmatki, delikatnie nasączonej wodą z detergentem do pielęgnacji paneli lub płynem do mycia naczyń. Na panelach nie może zalegać woda, ponieważ zostanie wchłonięta. W efekcie panele puchną i będą nadawały się do wymiany.