Jakie rachunki za prąd przy pompie ciepła?

W zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku i bieżącego zużycia prądu przyjmuje się, że roczne koszty energii w domu ogrzewanym pompą ciepła wynoszą 2000-4000 zł. Oznacza to koszty miesięczne na poziomie 170-335 zł. Te koszty można obniżyć nawet o 80-90 % instalując panele słoneczne. Inwestycja choć duża zwraca się zazwyczaj w ciągu 5-15 lat.

Informacji na temat rachunków za prąd przy pompie ciepła:

  1. Roczne rachunki za prąd dla pompy ciepła w domu jednorodzinnym mogą wynosić od ok. 2640 zł do nawet ponad 10 000 zł (przy zużyciu 8 MWh rocznie). Zależy to od wielu czynników, m.in. izolacji budynku, wydajności pompy, taryfy energetycznej.
  2. Największy wpływ na wysokość rachunków ma drastyczny wzrost cen energii elektrycznej w ostatnim czasie. Przy obecnych cenach prądu koszty ogrzewania pompą ciepła mocno wzrosły.
  3. Aby zmniejszyć rachunki, warto połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną lub korzystać z tańszej taryfy nocnej G12w. Niestety fotowoltaika nie zapewnia całkowitej samowystarczalności.
  4. Branża postuluje wprowadzenie specjalnej, tańszej taryfy dla pomp ciepła, co urealniłoby opłacalność tych urządzeń. Bez tego wiele gospodarstw domowych może mieć problem z udźwignięciem rachunków.

Podsumowując - przy obecnych cenach prądu, pompy ciepła nie są już tak opłacalne, jak jeszcze 2-3 lata temu. Ich ekonomiczność jest mocno zagrożona.

Podobne pytania o pompach ciepła