Jaka jest żywotność pompy ciepła?

W zależności od producenta i rodzaju pompy można przyjąć, że średnia żywotność to ok. 15 lat dla pomp powietrznych typu split, oraz 20-25 lat dla pomp typu monoblok. Wyższa jest natomiast żywotność gruntowych pomp ciepła którą określa się na 25-30 lat. Należy mieć na uwadze, że żywotność jest często określana na podstawie łącznej liczby załączeń oraz czasu pracy. Niektórzy producenci deklarują żywotność swoich urządzeń na 33-50 lat.

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Żywotność pompy ciepła jest uzależniona od kilku kluczowych czynników. W przypadku powietrznych pomp ciepła standardowo wynosi ona od 15 do 20 lat. Dla pomp gruntowych szacuje się ją na 20-25 lat.

Kluczowym elementem decydującym o trwałości pompy jest jakość zastosowanej sprężarki. Im wyższej klasy podzespoły, tym większa odporność na zużycie i dłuższy czas bezawaryjnej pracy. Równie ważna jest dbałość o pompę w trakcie eksploatacji.

Czynniki wpływające na żywotność

Regularne przeglądy i konserwacja pozwalają wykryć usterki we wczesnej fazie i zapobiec poważniejszym awariom. Zaleca się przeprowadzać je co najmniej raz w roku.

Istotne znaczenie ma również właściwy dobór parametrów i montaż. Należy dostosować moc pompy do zapotrzebowania budynku na ciepło, a także zadbać o poprawną instalację uwzględniającą zalecenia producenta.

Prawidłowa eksploatacja zgodna z instrukcją pozwoli uniknąć uszkodzeń i przedwczesnego zużycia elementów skracających żywotność urządzenia.

Jak wydłużyć żywotność?

Stosując się do powyższych zasad, realny okres bezawaryjnej pracy pompy ciepła może przekroczyć 20 lat. Niektórzy producenci dają nawet gwarancję na 10-15 lat.

Dobrze zaprojektowana i zamontowana pompa przy systematycznej konserwacji może działać nawet ponad 25 lat. Inwestując w wysokiej jakości podzespoły i dbając o ich stan techniczny, pompa gruntowa może służyć bez większych remontów nawet przez 30-40 lat.

Podobne pytania o pompach ciepła