Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy?

Przy obecnych cenach prądu, gazu i innych źródeł ciepła najtańszą metodą ogrzewania są gruntowe pompy ciepła połączone z ogrzewaniem podłogowym i panelami fotowoltaicznymi. Niewiele więcej kosztów generuje ogrzewanie gazowe pod warunkiem, że dom jest podłączony do sieci gazowej lub może być do niej podłączony stosunkowo niskim kosztem. Jednak dość niestabilna cena gazu przemawia za alternatywnymi źródłami energii.

Najtańsze w eksploatacji

Najtańszym typem ogrzewania pod względem kosztów eksploatacji jest ogrzewanie pompą ciepła oraz ogrzewanie drewnem. Roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 120 m2 pompą ciepła to około 1600-2000 zł, a drewnem 2000-2500 zł. Kolejnym stosunkowo tanim sposobem ogrzewania są nowoczesne kotły na pellet, których roczny koszt dla domu 120 m2 szacuje się na około 3000 zł.

Najtańsze w montażu

Jeśli chodzi o najniższe koszty montażu, to najkorzystniej wypada ogrzewanie elektryczne, które nie wymaga specjalnej infrastruktury ani instalacji. Jest to rozwiązanie proste i tanie w realizacji. Kolejnymi tanimi opcjami pod względem inwestycji są piece kaflowe oraz kominki z płaszczem wodnym.

Najdroższe rozwiązania

Zdecydowanie najdroższym typem ogrzewania jest ogrzewanie energią elektryczną, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Roczny koszt dla domu 120 m2 to nawet 8500 zł. Drogie są również w eksploatacji kotły olejowe i gazowe, ze względu na wysokie ceny tych paliw. Roczny koszt ogrzania gazem domu 120 m2 to ok. 4500-5500 zł.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zarówno koszty inwestycji, jak i eksploatacji, najkorzystniej wypadają pompy ciepła, piece na biomasę (pellet, drewno) oraz ogrzewanie elektryczne. Najmniej opłacalne okazują się kotły gazowe, olejowe oraz ogrzewanie wyłącznie energią elektryczną.

Podobne pytania o pompach ciepła