Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne pojawiają się na dachach domów jak grzyby po deszczu. Rosnąca popularność tego rozwiązania spowodowana jest szukaniem oszczędności. Własny prąd pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Ale czy to na pewno się opłaca? Ile kosztują panele fotowoltaiczne? Takie i inne pytania pojawiają się w głowach rozważających inwestycję w fotowoltaikę.

Ceny samych instalacji fotowoltaicznych zależą między innymi od mocy zestawu i jego jakości. Orientacyjnie kształtują się następująco:

 • 1 KW – to koszt 4 000 – 8 000 zł,
 • 3-4 KW – kupimy za 8 000 – 19 000 zł,
 • 5-6 KW – kosztuje ok. 11 000 – 26 000 zł,
 • 9 KW – to wydatek rzędu 20 000 – 38 000 zł.

Podane ceny nie uwzględniają kosztów montażu.

Czym w ogóle jest instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń służących do pozyskania energii ze słońca i przekształcenia jej w prąd. Zastanawiasz się jak działa fotowoltaika? Słońce ogrzewa panele instalacji, które przekształcają światło w prąd (zjawisko fotowoltaiczne). Tak wytworzony prąd stały trafia do falownika, który przekształca go w prąd zmienny. Natomiast prąd zmienny trafia do instalacji elektrycznej w domu. Nadwyżki są sprzedawane do sieci energetycznej.

Ogniwa fotowoltaiczne: cena fotowoltaiki w zależności od typu ogniwa

Ceny instalacji fotowoltaicznych zależą również od rodzaju ogniwa. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaje paneli:

 • monokrytaliczne – ciemnoniebieskie lub nawet czarne, wykonane z użyciem monokryształu krzemu przyciętego do kształtu ośmiokąta, mają wydajność na poziomie 15-20%,
 • polikrytaliczne – jasnoniebieskie, wykonane z polikryształu krzemu w kształcie prostokąta lub kwadratu, charakteryzują się wydajnością ok. 14-16%.

Należy też zwrócić uwagę, że monokrystaliczne panele fotowoltaiczne o tej samej mocy będa miały mniejszą powierzchnię, niż panele polikrytstaliczne.

W tabeli przedstawiamy przykładowe typy paneli fotowoltaicznych wraz z orientacyjnymi  jednostkowymi cenami.

Rodzaj ogniw fotowoltaicznychPrzeciętne ceny za sztukę
Monokrystaliczne 290/60M750-1000 zł
Monokrystaliczne 300N1K-G4900-1500 zł
Monokrystaliczne o mocy 360W500-1000 zł
Polikrystaliczne 250/60P550-800 zł
Polikrystaliczne  o mocy 320W650-900 zł

Co składa się na koszt fotowoltaiki?

Sumaryczny koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko cena samych paneli słonecznych. Na całkowity koszt inwestycji składają się:

 • panele fotowoltaiczne, których koszt stanowi niespełna 50% całej inwestycji,
 • inwerter zamieniający prąd stały z paneli w prąd zmienny, płynący w domowej instalacji elektrycznej, jego cena to ok. 20% wszystkich kosztów,
 • oprzyrządowanie w postaci śrub i przewodów oraz konstrukcja nośna paneli, jest to kolejne 15-20% inwestycji,
 • koszty montażu zależne od stawek konkretnej ekipy, zwykle to 0-15% wartości inwestycji.

Fotowoltaika – elementy, na których nie warto oszczędzać

Fotowoltaika to dość duża inwestycja. Jak zawsze w takiej sytuacji zdarza się poszukiwanie oszczędności. Lista elementów, na których nie warto oszczędzać zawiera 3 najważniejsze elementy. Są to:

 1. Panele fotowoltaiczne – ich jakość ma bezpośredni wpływ na wydajność i żywotność paneli. Oszczędność w tym zakresie będzie skutkowała krótką żywotnością paneli,  a co za tym idzie koniecznością wcześniejszej wymiany paneli. Najnowszej generacji panele monokrystaliczne są najdroższe, ale ich praca jest najbardziej efektywna.
 2. Inwerter to urządzenie o skomplikowanym działaniu, które zdecydowanie najczęściej wymaga naprawy. Każda usterka powoduje zatrzymanie pracy całej instalacji, dlatego na tym urządzeniu zdecydowanie nie warto oszczędzać.
 3. Montaż – dobrze i sprawnie zamontowane panele będą funkcjonować przez lata. Zdecydowanie nie warto tej czynności powierzać niedoświadczonym firmom o wątpliwej renomie.

Ile można zaoszczędzić instalując fotowoltaikę?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zwraca się już po kilku latach, zwłaszcza przy obecnych programach dofinansowania montażu instalacji. Wielkość rachunków spada praktycznie do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Średnio instalacja o mocy 3 kW pozwala zaoszczędzić 1500 zł rocznie, co na przestrzeni 15 lat oznacza oszczędność rzędu 22 500 zł

Od czego zależy koszt instalacji?

Sumaryczny koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku ważnych czynników:

 • jakość komponentów – najlepsze produkty są z reguły najdroższe, jednak tańsze mogą częściej ulegać awariom i pociągać za sobą wysokie koszty serwisowania i naprawy,
 • całkowita moc instalacji – co do zasady im wyższa moc całkowita tym niższa cena za 1 kWp, w domach jednorodzinnych najczęściej mocuje się instalacje o mocy 5-7 kWp w zależności od potrzeb gospodarstwa,
 • umiejscowienie instalacji – tańsze są instalacje montowane na dachach niż te przygruntowe, ze względu na konieczność użycia specjalnych stelaży do montażu na ziemi,
 • koszty montażu – cena jest różna w zależności od ekipy, regionu Polski i dokładnego zakresu prac.

Jak i gdzie podłączyć panele fotowoltaiczne?

Lokalizacja paneli fotowoltaicznych ma bardzo duży wpływ na ich wydajność. Dlatego planując taką inwestycję, warto zwrócić uwagę, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne.

Najczęściej montuje się panele fotowoltaiczne na dachach. Może to być zarówno dach płaski, jak i skośny. W przypadku dachów spadzistych, ważne jest by był wyeksponowany na południową stronę. Jeśli nie ma takiej możliwości lub w pobliżu budynku występuje inny obiekt, który rzuca cień na dach, trzeba rozważyć inną lokalizację paneli.

Jeśli mamy działkę o dużej powierzchni możemy zamontować panele na ziemi. Specjalna konstrukcja, która służy do takiego montażu jest nieco droższa, ale za to panele ustawione idealnie w stronę najmocniejszego światła, będa pracowały wydajniej. Istotne jest, by w pobliżu nie znajdowały się żadne wysokie drzewa oraz budynki, które mogłyby rzucać cień na panele.

Fotowoltaika – koszty użytkowe

Aby instalacja fotowoltaiczna działała jak najwydajniej i jak najdłużej, trzeba o nią dbać. Kosztów użytkowych nie ma zbyt wiele, ale należy je uwzględnić przy planowaniu budżetu.

Najważniejsze jest zlecanie przeglądów, które powinny się odbywać co 5 lat. Taki przegląd powinien zostać przeprowadzony przez wykwalifikowanego fachowcę z odpowiednimi uprawniwniami. Najlepiej sprawdzić w umowie ze sprzedawcą paneli w jakich odstępach czasu należy zlecać przegląd dla zachowania warunków gwarancji. Koszt przeprowadzenia takiego przeglądu to 350-1100 zł w zależności od zakresu prac.

Drugim kosztem użytkowym jest cena za mycie paneli. Wynosi ona średnio 8-10 zł/m2. Zaleca się czyszczenie instalacji fotowoltaicznej nie częściej niż raz do roku. Dzięki temu zachowamy najwyższą możliwą wydajność.

Fotowoltaika – koszt inwestycji

Średni koszt zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy nie przekraczającej 10 kWp wynosi ok. 5000-6000 zł za 1 kWp. Zatem za instalację o mocy 5 kWp zapłacimy ok. 25 000-30 000 zł.

Koszty te możesz zmniejszyć korzystając z szeregu programów zachęcających do inwestycji w fotowoltaikę. Należą do nich chociażby program Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać dotację na instalację fotowoltaiczną wraz z osprzętem nawet do 7000 zł. Osoby o niskich dochodach mogą też uzyskać wsparcie z programu Czyste Powietrze.

Dodatkowym obciążeniem jest ulga termomodernizacyjna, dzięki której właściciele domów jednorodzinnych przeprowadzający termomodernizację mogą odliczyć do 53 000 zł poniesionych kosztów od podatku. Wiele gmin oferuje ponadto dotacje samorządowe.

Ulga na fotowoltaikę – kto skorzysta?

Program Mój Prąd, dzięki któremu możemy sfinansować część wydatków na instalację fotowoltaiczną jest przeznaczony dla osób fizycznych montujących panele na własne potrzeby. Moc instalacji musi wynosić minimum 2 kW i nie może przekraczać 10 kW. Informacje o składaniu wniosków do kolejnych edycji są dostępne na stronach rządowych.

O dofinansowanie mogą starać się nawet osoby, które korzystały wcześniej z dotacji w ramach programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby można było zamontować panele fotowoltaiczne?

Aby zamontowanie paneli fotowoltaicznych było możliwe należy spełnić następujące warunki:

 • Posiadać tytuł własności lub opcjonalnie umowę dzierżawy nieruchomości, na której chcemy zamontować panele fotowoltaiczne.
 • Mieć niezacieniony dach lub fragment działki. Szczególnie należy zwrócić uwagę na obecność drzew oraz wysokich budynków, a w przypadku nowo powstających osiedli zorientować się jakie są plany dotyczące sąsiednich działek. Jeśli wystąpi ryzyko częściowego zacienienia warto rozważyć zakup kolektorów słonecznych lub paneli z diodami bocznikującymi, które umożliwiają przepływ prądu z pominięciem paneli nie znajdujących się w słońcu.
 • Dach nie może być pokryty eternitem, który zaleca się wymienić przed założeniem instalacji fotowoltaicznej. Pozostałe rodzaje pokrycia nie stanowią przeszkody do instalacji paneli słonecznych.
 • Najlepszy kąt nachylenia dachu to 35 st. Warto jednak pamiętać, że każdy inny kąt lub dach płaski będzie wymagać jedynie zastosowania stelaży korygujących nachylenie, co nie stanowi większego problemu.
 • Południowa ekspozycja dachu. oczywiście można zamontować panele na wschodniej lub zachodniej stronie dachu, choć będą one mniej wydajne. Instalacja nie będzie jednak spełniała swojej funkcji, jeśli zostanie zamontowana na połaci północnej. wtedy najlepiej postawić ją na gruncie w możliwie najmniej zacienionym miejscu.
 • Odpowiednia budowa dachu. Na dachach wielospadowych może wystąpić trudność ze znalezieniem odpowiednio dużej równej powierzchni. Trzeba pamiętać, że instalacja o mocy 6 kWp zajmuje ponad 40 m2 plus odstępy montażowe. warto to przeliczyć przed rozpoczęciem inwestycji.

Jak szybko zwraca się instalacja fotowoltaiczna?

W zależności od zapotrzebowania energetycznego i jakości instalacji inwestycja zwraca się w przeciągu maksymalnie 10 lat. Jest to więc inwestycja długofalowa, która po tym okresie przynosi sam oszczędności, ponieważ żywotność paneli fotowoltaicznych określa się średnio na 25-40 lat.

Kiedy montaż paneli fotowoltaicznych się nie opłaca?

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest inwestycją opłacalną jeśli:

 • spad dachu jest skierowany na północ,
 • dach budynku jest zacieniony przez większą część doby,
 • planujemy w najbliższej przyszłości przeprowadzkę lub wymianę pokrycia dachowego.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? 

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z:

 • paneli słonecznych
 • inwertera,
 • systemu mocowania,
 • okablowania
 • łączników,
 • licznika dwukierunkowego, którego montaż leży po stronie dystrybutora energii elektrycznej.

Opcjonalnie w niektórych przypadkach instaluje się optymalizator, który może poprawić wydajność instalacji fotowoltaicznej.

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne łączy się szeregowo, co pozwala na uzyskanie możliwie największej wydajności. Panele to właściwie krzemowe płytki półprzewodnikowe. Pod wpływem światła słonecznego na ich powierzchni pojawia się pole elektromagnetyczne, które powoduje rozdzielenie się ładunków elektrycznych. W ten sposób powstaje napięcie.

Wytworzony w ten sposób prąd stały płynie do inwertera (falownika), który przekształca go w prąd zmienny o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz. Dopiero taki prąd może trafić do sieci domowej, aby zasilić wszelkie urządzenia, oświetlenie i podgrzać wodę użytkową.

Warto zwrócić uwagę, że nowoczesne panele mogą działać nawet w pochmurne dni. Natomiast falownik służy nie tylko do przekształcania prądu stałego w zmienny, ale też do monitorowania stanu instalacji fotowoltaicznej.

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Wśród ogniw słonecznych dostępnych na polskim rynku znajdziemy:,

 • Ogniwa monokrystaliczne – ciemnogranatowe lub czarne o wysokiej sprawności 15-20%. Niektóre modele osiągają wydajność nawet 22%. Moc pojedynczego panela to 150-180W, natomiast cena waha się od 650 do nawet 1900 zł za sztukę w zależności od parametrów.
 • Ogniwa polikrystaliczne – jasnoniebieskie, o sprawności rzędu 14-16%, odporne i raczej bezproblemowe. Panele polikrystaliczne można kupić w cenie 550-1600 zł w zależności od jakości produktu.
 • Ogniwa amorficzne – lekko bordowe i stosunkowo nieduże. Produkowane z niewykrystalizowanego krzemu z wykorzystaniem bardzo zaawansowanych technologii. Mimo to ich wydajność sięga 6-10%, a co za tym idzie cena też nie jest za wysoka i wynosi ok. 100-150 zł.
 • Ogniwa cienkowarstwowe to panele drugiej generacji. Produkuje się je z wykorzystaniem tellurku kadmu lub połączenia indu, selenu, galu i miedzi. Są ponad 300 razy cieńsze od ogniw krystalicznych i bardziej elastyczne. Dzięki temu mają szersze zastosowanie. Minusem jest zdecydowanie krótsza żywotność. Ponadto kadm, jeśli go wdychamy, jest szkodliwy dla nas szkodliwy.
 • Ogniwa fotowoltaiczne koncentryczne są produkowane z wykorzystaniem soczewek i zakrzywionych luster. Dzięki temu na możliwie najmniejszej powierzchni skoncentrowana jest duża ilość światła. Ponadto dzięki swojej konstrukcji mogą obracać się podążając za słońcem. Wydajność tego rodzaju ogniw to aż 45%.
 • Ogniwa barwnikowe to panele cienkowarstwowe. Są tanie i półprzezroczyste dlatego wykorzystuje się je w nowoczesnym budownictwie zamiast szyb.

Wydajność ogniw fotowoltaicznych

Wydajność podawana przy różnych rodzajach paneli fotowoltaicznych określana jest na podstawie testów. Ogniwa słoneczne testuje się w następujących warunkach:

 • temperatura 25 st. C,
 • natężenie słońca 1000 W na 1 m2.

Przykładowo wydajność na poziomie 20% oznacza, że w podanych wyżej warunkach panel o powierzchni 1 m2 wyprodukuje 200 W.

Najwydajniejsze, a zarazem najdroższe są panele monokrystaliczne (15-20%). Najczęściej wybierane są panele polikrystaliczne, które charakteryzują się wydajnością na poziomie 14-16% i są odpowiednio tańsze. Najniższą cenę mają panele cienkowarstwowe. Ich wydajność nie przekracza jednak 10% i mają krótką żywotność.

Panele słoneczne: okablowanie

Do instalacji fotowoltaicznej potrzebne są dwa podstawowe przewody. Pierwszy z nich przewodzi prąd stały z paneli zamontowanych na dachu do falownika. Drugi kabel łączy inwerter z rozdzielnicą w instalacji domowej. Na tym przewodzie powinien znaleźć się dodatkowo ręczny wyłącznik obwodu. Pamiętajmy, że instalację należy zlecić osobie lub firmie z odpowiednimi uprawnieniami.

Jaki falownik do fotowoltaiki?

Inwerter należy dobrać indywidualnie do zapotrzebowania na energię, rodzaju instalacji i naszych indywidualnych preferencji. Do wyboru są tańsze falowniki jednofazowe oraz droższe – trójfazowe, które są jednocześnie zdecydowanie bardziej wydajne. Dokonując wyboru najlepiej skorzystać z porady doświadczonych ekspertów, którzy pomogą w skompletowaniu odpowiedniego zestawu.

Jak zrobić uziemienie fotowoltaiki?

W celu wykonania uziemienie fotowoltaiki najczęściej łączy się punkty uziemiające na poszczególnych panelach z ich punktem uziemiającym. Drugim sposobem jest użycie klem z pinami, które łamią anodowanie modułów. Same ogniwa są zaprojektowane z użyciem m.in. metody toczącej się kuli, czy kąta ochronnego, które zapewniają niezbędną ochronę.

Czym różni się fotowoltaika od kolektorów słonecznych?

Kolektory słoneczne, tak jak fotowoltaika są zwykle montowane na dachu. Jednak kolektory służą jedynie do zebrania energii cieplnej i przeznaczenia jej na podgrzanie wody. Ich działanie jest możliwe jedynie sezonowo. Natomiast panele fotowoltaiczne przekształcają energię cieplną w prąd elektryczny, dzięki czemu ich zastosowanie jest dużo szersze. W przeciwieństwie do kolektorów fotowoltaika działa przez cały rok.

Jak dopasować moc paneli? Jaka moc będzie dla mnie odpowiednia?

Przy doborze mocy paneli fotowoltaicznych zazwyczaj kieruje się prostą zasadą. Należy sprawdzić, ile wynoszą przeciętne miesięczne wydatki na prąd, a następnie na każde 40-50 zł przyjąć 1 kW mocy paneli słonecznych. w poniższej tabeli przedstawiamy orientacyjną moc paneli słonecznych w zależności od wysokości rachunków za prąd.

Wysokość rachunku za miesiącSugerowana moc paneli
160 zł3,2-4 kW
200 zł4-5 kW
240 zł4,8-6 kW
280 zł5,6-7 kW
320 zł6,4-8 kW
360 zł7,2-9 kW
400 zł8-10 kW
440 zł8,8-11 kW
480 zł9,6-12 kW

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Ze względu na szeroki wachlarz usług i dość duże zróżnicowanie cenowe, warto szukać ofert paneli fotowoltaicznych na stronach serwisów. Służą one do porównaniu wielu różnych ofert i pomagają w wyłonieniu najkorzystniejszej dla nas.

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Tak, instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd również w pochmurne dni. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ich wydajność jest mniejsza, niż przy bezchmurnym niebie. Aby zmaksymalizować produktywność paneli warto zainwestować w ogniwa monokrystaliczne lub solary, które są droższe, ale bardziej wydajne i to niezależnie od tego, czy niebo jest czyste czy pochmurne.

Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie

Podaje się, że instalacja fotowoltaiczna w miesiącach zimowych (listopad-luty) jest w stanie pokryć ok. 30% zapotrzebowania na energię. Natomiast od maja do września jest to nawet 120% zapotrzebowania na energię. Oczywiście w tych miesiącach nadwyżki są sprzedawane do sieci energetycznej.

Wydajność i sprawność paneli fotowoltaicznych zależy jednak nie tylko od pory roku, czy pogody. Parametry te będą też spadać z upływem lat i jest to zjawisko całkowicie normalne.

Zestawy ogniw fotowoltaicznych

Panele słoneczne są najbardziej widocznym elementem instalacji fotowoltaicznej. Są one częścią większego zestawu. Wyróżniamy trzy główne typy takich zestawów:

 • On-grid, czyli podłączone do sieci. Najprościej mówiąc wyprodukowany w instalacji prąd płynie z inwertera do instalacji domowej. Jeśli jest go za dużo to przepływa przez licznik dwukierunkowy i zasila domy w najbliższej okolicy. W przypadku niedoborów energii w nocy lub pochmurne dni, prąd jest pobierany z sieci. Jest to system najtańszy i najprostszy.
 • Off-grid, czyli autonomiczne, nie podłączone do sieci. Dodatkowym elementem takiej instalacji są magazyny energii. Takie akumulatory pozwalają na magazynowanie nadwyżek prądu, a następnie dostarczenie ich do odbiorników w sytuacji niedoboru. Takie zestawy świetnie sprawdzają się na działkach, czy jako awaryjne źródło zasilania. Są całkowicie niezależne od sieci. Potrzebny w tym przypadku falownik wyspowy oraz akumulatory są drogie. dodatkowo magazyny energii wymagają wymiany już po 8 latach.
 • System hybrydowy – rozwiązanie, które wydaje się najoptymalniejsze, ale jest też najdroższe. System magazynuje wyprodukowaną energię w akumulatorach, a w przypadku dużych nadwyżek oddaje część do sieci.

 

Jaki system wybrać – on-grid, off-grid, czy hybrydowy?

Najczęściej wybierany przez właścicieli domów jest system on-grid. Takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne i nie trzeba martwić się pojemnością akumulatorów. System off-grid sprawdzi się np. na działce, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia zasilania z sieci. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się system hybrydowy, który jest na rynku od niedawna. Niestety jest to bardzo drogie rozwiązanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Od czego zależy opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Aby inwestycja w fotowoltaikę była opłacalna, musi być spełnione kilka ważnych warunków. Należą do nich:

 • Relacja cena – jakość. Przy wyborze warto kierować się niezależnymi opiniami, które pomogą znaleźć najlepsze, a niekoniecznie najdroższe modele paneli.
 • Ekspozycja i nachylenie dachu. Najlepsze nachylenie to ok. 35 st. Większe lub mniejsze może powodować trudności montażowe. Usytuowanie paneli na części dachu najlepiej wyeksponowanej na słońce zwiększy ich wydajność, a co za tym idzie opłacalność.
 • Wydajność samych paneli, którą należy sprawdzić przed zakupem. Pamiętajmy, że bardziej wydajne panele zajmują też mniej miejsca na dachu.
 • Ilość zużywanego prądu. Im większe zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, tym bardziej odczuwalna będzie różnica po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych.
 • Ceny prądu, których nie musimy się bać dzięki niezależności jaką daje własna instalacja.
 • Termomodernizacja – ocieplenie domu, czy wymiana okien pozwalają zaoszczędzić cieplo, a jeśli do jego produkcji używany jest prąd, to zużyjemy go mniej.

Zagrożenia dla paneli fotowoltaicznych – fakty i mity

Największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych jest występowanie cienia na części paneli. Dzięki diodom bocznikowym takie panele zostają wyłączone, co zapobiega ich przegrzaniu. Jest to jednak rozwiązanie które ma zabezpieczać przed skutkami incydentalnego zacienienia lub zabrudzenia paneli. Jeśli jednak wiemy, że cień będzie padał na ogniwa codzienne, zaleca się zastosowanie mikrofalowników lub optymalizatorów mocy. Ich brak spowoduje, że diody bocznikowe szybko się zepsują, a to doprowadzi do przegrzania i uszkodzenia całej instalacji.

Drugim poważnym zagrożeniem dla właściwego działania instalacji fotowoltaicznej jest niewłaściwa instalacja. Błędy popełnione podczas montażu i podłączania instalacji fotowoltaicznej mogą mieć katastrofalne skutki. Dlatego nie warto szukać najtańszej ekipy. Wybierając monterów zwróć uwagę na ich doświadczenie, rekomendacje i uprawnienia.

Pozostałe problemy paneli fotowoltaicznych wynikają głównie z ich słabej jakości. Wśród nich znajdziemy:

 • pęknięcia szyby,
 • ślimacze ścieżki,
 • efekt PID, czyli skutek “ucieczki prądu do ziemi”,
 • wadliwa lub odklejona folia ochronna,
 • hotspoty,
 • przegrzanie.

Co ważne warunki atmosferyczne, takie jak burza, ulewny deszcz, czy grad nie są poważnym zagrożeniem dla ogniw fotowoltaicznych. Podaje się, że mogą powodować uszkodzenia maksymalnie w 10% wszystkich instalacji. przy czym szacowany spadek wydajności jest nie większy niż 1%.