Ile kosztuje wykonanie Instalacji elektrycznej? -aktualne ceny za punkt

Montaż i modernizacja instalacji elektrycznej pozwala zadbać nie tylko o komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo domowników. Dlatego też warto poznać wszystkie niezbędne i podstawowe informacje w zakresie tych usług. Jednocześnie na podkreślenie zasługuje fakt, że takie usługi należy powierzać wyłącznie wykwalifikowanym do tego elektrykom. 

Co składa się na koszty instalacji elektrycznej w domu? 

Koszty utrzymania i wykonania instalacji elektrycznej w domu składają się z szeregu usług, jakie świadczą profesjonalni elektrycy. Wśród nich najważniejsze: 

 • projektowanie instalacji elektrycznych, 
 • usunięcie elementów starej instalacji elektrycznej, 
 • rozprowadzanie kabli, gniazd elektrycznych i punktów oświetleniowych,
 • montowanie instalacji zgodnie ze schematami, 
 • modyfikacja lub poprawki instalacji elektrycznej, 
 • wykonywanie konserwacji i przeglądów, 

Ile kosztuje instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym?

Przy założeniu że kładziemy nową instalację elektryczną koszt jej wykonania będzie oscylował między 175-195 zł/punkt. Koszt instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym zależy głównie od jego powierzchni oraz ilości niezbędnych punktów elektrycznych. W zależności od tego wycena może wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo dla domu o powierzchni 35 m2, instalacja elektryczna wyniesie w granicach 5000 zł. Natomiast w przypadku domu piętrowego (ok. 150 m2) koszt za wykonanie instalacji to od 15 000 zł wzwyż.

Kosz wykonania punktów Instalacji elektrycznej wg metrażu

Koszt wykonania instalacji elektrycznej za punkt może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, rodzaj zastosowanych materiałów, poziom skomplikowania instalacji itp. Niemniej jednak, w Polsce średni koszt wykonania instalacji elektrycznej za punkt wynosi około 175-195 zł/punkt

Powierzchnia domuLiczba punktów elektrycznychOrientacyjny koszt instalacji
70m250-758750-14625 zł
100m275-10513125-20775 zł
120m2105-12518525-24750 zł
150m2125-16021875-31013 zł
170m2160-18029375-35065 zł
180m2180-19033300-37245 zł
200m2190-21035875-41325 zł

Co to jest punkt elektryczny?

Punktem elektrycznym nazywamy pojedynczy element instalacji tj. gniazdo antenowe, satelitarne, telefoniczne, instalację domofonu, przełącznik światła, włącznik na schodach, zasilanie dla żaluzji/rolet, wybrany element instalacji alarmowej, wypust oświetleniowy (wisząca lampa). 

Ile kosztuje projekt instalacji elektrycznej?

Średnio projekt instalacji elektrycznej kosztuje od 750 do 1350 zł. Natomiast wszystko zależy od powierzchni domu i stopnia skomplikowania prac. Jednocześnie warto mieć na uwadzę, że wykonanie projektu instalacji elektrycznej jest obowiązkiem, wynikającym z prawa budowlanego. Dobrze wykonany plan zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Poza tym powinien być spójny z rozmieszczeniem pomieszczeń i ich aranżacją. Chodzi przede wszystkim o funkcjonalne rozmieszczenie gniazdek (zgodnie z ich przeznaczeniem), oświetlenia, czy włączników światła. 

Jakie informacje zawiera projekt instalacji elektrycznej?

Solidnie wykonany projekt instalacji elektrycznej zawiera część opisową i rysunkową. Dokładnie planuje się również sposób przyłączenie domu do sieci elektroenergetycznej, czy wszelkie zabezpieczenia. Zasadnicze elementy projektu to schemat rozdzielni, obwodów i punktów elektrycznych.

Jeśli planujemy rozbudowę pomieszczeń w przyszłości, to warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Wówczas elektryk w razie większego zapotrzebowania na energię, może zastosować przewody o wyższym przekroju. Oprócz tego nie bez znaczenia pozostaje elastyczność planu w postaci kilku dodatkowych gniazdek. Pierwotny układ domu z czasem może się zmienić lub zwiększy się też nasze zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny. Mimo tego, że projekt instalacji elektrycznej jest niezwykle dokładny, to w pewnym sensie powinien również wybiegać w przyszłość. 

Kto wykonuje projekt instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej może wykonać wyłącznie fachowiec tj. elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Wykonanie projektu wymaga nie tylko wiedzy, lecz także doświadczenia z instalacjami elektrycznymi. 

Ile kosztują gniazda zależnie od typu?

Gniazdka elektryczne stanowią jeden z najważniejszych elementów instalacji. W końcu to one finalnie dostarczają prąd do urządzeń. Ponadto ich wybór jest niezwykle szeroki i zróżnicowany również ze względu na cenę. 

 • gniazdo natynkowe (ok. 20 zł) – jedna z najtańszych wersji, nie wymaga kucia, przeznaczone głównie do pomieszczeń gospodarczych. 
 • gniazdo podtynkowe (ok. 30 zł) – montowane w puszce, a tym samym wymaga kucia w ścianie. 
 • z klapką (od 25 zł) – sprawdza się w łazienkach i pomieszczeniach z dużą wilgotnością. 
 • z wbudowanym wyłącznikiem różnicowoprądowym (30 – 50 zł) – pozwala zapobiec pożarom i zwarciom. 
 • gniazdka z pomiarem prądu (ok. 40 zł) – mierzą prąd poprzez sieć wi-fi. 
 • gniazdka indukcyjne (od 100 zł) – z wbudowaną stacją indukcyjną do ładowania bezprzewodowego. 

W ofercie sklepów znajdziemy również gniazda wideo i audio, telewizyjne, multimedialne,  światłowodowe, głośnikowe, czy telefoniczne. Zależnie od dodatkowych opcji gniazdka kupimy już od 20 zł, a najdroższe z nich mogą przekraczać kwotę 100 zł. 

Okablowanie domowej instalacji 

Instalacja elektryczna jest siecią przewodów o zróżnicowanym przekroju i grubości. Połączone w odpowiednie grupy biegną do rozdzielni, gdzie są zabezpieczone za pomocą bezpieczników. Instalacja musi być nie tylko bezpieczna, lecz także funkcjonalna. Dlatego okablowanie i rozmieszczenie gniazd projektuje się z uwzględnieniem rozkładu pomieszczeń. W każdym pokoju powinno znaleźć się się oświetlenie główne tj. w centralnej części sufitu. W przypadku większych przestrzenii stosuje się więcej źródeł światła, jednak z zachowaniem symetrii. W przypadku stanu surowego najkorzystniej jest zaplanować gniazdka w odległości do 100 cm od każdego rogu pomieszczenia. O czym warto pamiętać w trakcie projektowania instalacji dla poszczególnych pomieszczeń? 

 • Pokój dziecka – włączniki światła na wysokości ok. 80 cm, gniazdka w bliskiej odległości od biurka, zaślepki na gniazdka do zabezpieczenia. 
 • Gabinet – gniazdko w bliskiej odległości od biurka. 
 • Sypialnia – dodatkowe gniazdka przy łóżko w postaci gniazd USB i regulatorów oświetlenia. 
 • Kuchnia – gniazdka bryzgoszczelne z uziemieniem, gniazdka przy blatach roboczych, oświetlenie wyspy i blatów, zasilanie lodówki, piekarnika i zmywarki (montowane w rogu za szafkami). 
 • Łazienka – gniazdka bryzgoszczelne z uziemieniem, włącznik dodatkowego oświetlenia przy umywalce. 
 • Jadalnia – oświetlenie montowane nad stołem. 
 • Salon – oświetlenie główne i akcentujące (wyjście przewodów dla oświetlenia akcentującego np. konkiet, planuje się w górnym rogu pomieszczenia), włączniki światła w jednym miejscu, dodatkowe gniazdka na telewizor i sprzęt RTV (ok.4). 
 • korytarze – podświetlenie schodów, w przypadku domu piętrowego włączniki światła na górze i na dole schodów, gniazdka w odpowiedniej odległości (średnio 1 gniazdko na 5 metrów długości przedpokoju). 

W trakcie planowania instalacji elektrycznej istotne jest użycie odpowiednich przewodów. W przypadku oświetlenia i gniazdek zwykle stosuje się przewody YDYp 3×1,5 mm2. Natomiast w kuchni najbezpieczniejszym rozwiązaniem są YDYp 3×2,5mm2, a w łazience YDYp 3×2,5mm2. Co więcej, dla płyty grzejnej należy zaplanować instalację trójfazową o przewodzie YDYp 5x4mm2. 

Układanie przewodów elektrycznych

Jakie są koszty wykonania instalacji elektrycznej

Poza odpowiednim wyborem przewodów elektrycznych niezbędne okazuje się odpowiednie ułożenie. Brak przestrzegania podstawowych zasad zwykle kończy się potrzebą poprawki błędów, co skutkuje dodatkowymi kosztami. Czego należy unikać? 

 • Źle dobranych zabezpieczeń, nieadekwatnych do do obciążenia – prowadzi do przeciążenia instalacji elektrycznej. 
 • Zbyt małych przekrojów żył. 
 • Układania przewodów elektrycznych „na skróty” tj. po najkrótszym odcinku – prowadzi do utrudnień w trakcie prac remontowych. 
 • Nieprzestrzegania kolorów żył, zgodnie z ich przeznaczeniem. 
 • Błędnej izolacji styków, która prowadzi do skręcania w puszcze i zwarć prądu. 
 • Zbyt małej ilości przewodów elektrycznych – prowadzi do przeciążenia instalacji. 

Wymagania techniczne dotyczące instalacji elektrycznych służą przede wszystkim bezpieczeństwu domowników. Dlatego warto pamiętać o wytycznych prawa budowlanego, a w szczególności należy mieć na uwadzę następujące normy: 

 • Odpowiednie napięcie w odbiornikach elektrycznych (instalacja trójfazowa – 400V, instalacja jednofazowa – 230V). 
 • System TN-S (projektowanie instalacji zgodnie z zalecanym układem sieciowym). 
 • Trójprzewodowa lub pięcioprzewodowa instalacja budynku (przewody fazowe, przewód neutralny i przewód ochronny). 
 • Gniazda wtyczkowe ze stykiem ochronnym. 
 • Przewody elektryczne wyłącznie z miedzi (do przekroju 10 mm2). 
 • Zabezpieczenie obwodów instalacji (wyłączniki ochronne).
 • Trasa przewodów powinna być zaplanowana w linii prostej i równoległej do ścian, a także stropów. 

Złącza i przyłącza – co to takiego?

Przyłącze jest połączeniem sieci elektroenergetycznej z zewnętrzną częścią instalacji na działce. W praktyce stosuje się dwa rodzaje przyłącza: kablowe (podziemne) i napowietrzne (gdy w pobliżu budynku znajduje się napowietrzna linia energetyczna). Ponadto najpopularniejszym rozwiązaniem jest przyłącze trójfazowe, które pozwala zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Zwłaszcza w trakcie prac budowlanych, ponieważ wymagają tego urządzenia budowlane, a w późniejszym czasie również urządzenia domowe tkj. kuchenka elektryczna. 

W celu wykonania przyłącza należy skierować odpowiedni wniosek do Zakładu Energetycznego, który w ciągu 30 dni powinien wyznaczyć warunki techniczne, a następnie dokonać przyłączenia. Zatem wykonanie przyłącza odbywa się w następujących etapach: 

 1. Wniosek o przyłączenie do sieci, kierowane do Zakładu Energetycznego. Istotną informacją zamieszczoną przez wnioskującego jest wartość mocy przyłączeniowej. 
 2. Rozpatrzenie wniosku przez Zakład Energetyczny w ciągu 30 dni lub 150 dni (w przypadku napięcia przekraczającego 1kV). 
 3. Podłączenie instalacji do sieci energetycznej i podpisanie umowy z dostawcą energii. 

Procedura podłączenia będzie uzależniona od tego, czy przyłącze dotyczy nowych budynków. Wówczas w trakcie wizyty w Zakładzie Energetycznym oprócz wniosku należy złożyć mapę geodezyjną i tytuł własności nieruchomości lub działki. 

Zawarcie nowej umowy z dostawcą energii może być również konieczne, jeśli chcemy dokonać zmian w instalacji elektrycznej tzn. : 

 • zwiększyć moc przesyłową, 
 • zmienić rodzaj zasilania, 
 • zmienić rodzaj przyłącza, np. z napowietrznego na kablowy. 
 • przy rozdziale instalacji (potrzeba podpięcia do osobnego licznika).

Złącze jest niczym innym jak końcowym elementem przyłącza w postaci skrzynki z bezpiecznikami i licznik pobieranej energii elektrycznej. Co ważne, wszystkie elementy złącza należą do operatora sieci elektroenergetycznej, a tym samym odpowiada za jego prawidłowe działanie. Elementem przyłącza należącego do właściciela budynku jest dopiero rozdzielnica, do której przyłączone są wszystkie obwody odbiorników prądu. 

Gniazdka elektryczne natynkowe czy podtynkowe?

Wybór odpowiedniego gniazdka elektrycznego zależy od jego przeznaczenia, względów estetycznych, ale przede wszystkim kwestii związanych z bezpieczeństwem. Dlatego poza zasadniczym podziałem na gniazdka natynkowe i podtynkowe niezbędne okazuje się uwzględnienie odpowiednich zabezpieczeń. 

Kiedy zastosować gniazdko elektryczne natynkowe? 

Gniazdka natynkowe posiadają większa puszka. Dlatego zwykle nie sprawdza się małych i ciasnych pomieszczeniach. Natomiast znajduje swoje zastosowanie w przypadku cienkich ścian, które uniemożliwiają przeprowadzenie przewodów. Ze względów estetycznych zwykle są stosowane w pomieszczeniach gospodarczych tkj. garaż, strych, magazyn. 

Kiedy zastosować gniazdko elektryczne podtynkowe? 

Gniazdka podtynkowe niosą ze sobą sporo udogodnień, w tym również ze względów estetycznych. Jednym z możliwych rozwiązań jest zamontowanie gniazda podtynkowego w blacie kuchennym, co ułatwia korzystanie z urządzeń tkj. mikser, czajnik, czy blender. 

Jakie powinno być bezpieczne gniazdko? 

Wybór odpowiedniego gniazdka elektrycznego powinien uwzględniać również kwestie bezpieczeństwa. Dlatego dla sprzętów tkj. lodówka, które są stale podpięte, należy stosować gniazdka z uziemieniem. Ponadto wiele regulacji narzuca prawo budowlane. W przypadku gniazdek łazienkowych poza uziemieniem, obowiązuje także klapka bryzgoszczelna. Do pokojów dziecięcych i gniazdek umieszczonych na niskiej wysokości warto zastosować odpowiednie zabezpieczenie (przesłona torów prądu), zapobiegającą porażeniu prądem. 

Ile kosztuje zamontowanie tablicy rozdzielczej?

Niezbędnym elementem do podziału instalacji elektrycznej na obwody jest tablica rozdzielcza. Zawiera ona między innymi bezpieczniki i wyłączniki. W rozdzielni montuje się również ograniczniki przepięć, które pozwalają chronić instalację i podpięte do niej urządzenia w trakcie burzy. To właśnie moduły ochronne zapewniają bezpieczeństwo i kontrolę instalacji domowej. Ilość modułów może być jednym z czynników, decydujących o kosztorysie montażu tablicy rozdzielczej. Zasadniczo prace dzielą się na montaż tablicy rozdzielczej i osprzętowania. 

 • Tablica rozdzielcza do 36 modułów –  od 190 do 240 zł 
 • Montaż osprzętowania tablicy rozdzielczej – od 780 zł (12- 24 modułów) do 1300 zł (36-48 modułów) 

Jaka jest kolejność prac – od czego zacząć wymianę instalacji elektrycznej w domu?

Wymiana instalacji elektrycznej powinna poprzedzać fachowa ocena stanu instalacji elektrycznej. Na tej podstawie podejmuje się decyzję o zakresie koniecznych prac. Co więcej, o każdej modernizacji powinien zostać poinformowany Zakład Energetyczny. Oprócz tego firma wykonująca wymianę lub modernizację musi od Ciebie otrzymać kompletną dokumentację dotyczącą przebiegu instalacji elektrycznej. Warto również pamiętać, że takich prac może dokonywać wyłącznie wykwalifikowany specjalista. Wymiana powinna mieć następujący przebieg: 

 1. Wykonanie pomiarów, wypoziomowanie, wyznaczenie wysokości. 
 2. Wyłączenie prądu w całym domu/mieszkaniu (za pomocą wyłącznika głównego)
 3. Usuwanie starych elementów instalacji elektrycznej. 
 4. Montowanie rozdzielni i przewodów. 
 5. Instalacja i rozmieszczenie puszek elektrycznych, wraz z gniazdkami. 
 6. Ułożenie kabli elektrycznych i gniazdek (konieczne jest zabezpieczenie ich przed tynkiem). 
 7. Instalowanie wyłączników i ew. punktów oświetleniowych. 

W trakcie modernizacji starej instalacji możemy wykorzystać stare lokalizacje poszczególnych elementów instalacji tkj. gniazdka, zwiększyć liczbę tych elementów lub całkowicie zmienić rozmieszczenie. 

Instalacja elektryczna w domu – o czym pamiętać?

Proces modernizacji lub wykonania nowej instalacji elektrycznej wymaga zachowania szczególnej ostrożności i dokładności w postępowaniu zgodnie z ogólnie przyjętymi normami w prawie budowlanym. Takie prace powinien wykonywać wyłącznie specjalista z odpowiednimi kwalifikacjami. Jednocześnie elektryk powinien mieć możliwie jak największa wiedzę na temat przebiegu starej instalacji, a także oczekiwań zleceniodawcy. O czym warto pamiętać w trakcie wykonywania instalacji elektrycznej? 

 • Najistotniejszą zasadą, o której nie można zapomnieć w przypadku instalacji elektrycznej, jest montaż nad instalacją hydrauliczną. Chodzi o możliwie jak największe zabezpieczenie kabli przed ewentualnym zalaniem. 
 • Dokładny plan instalacji elektrycznej z uwzględnieniem rozstawu pomieszczeń i ich aranżacji. 
 • Dokumentacja przebiegu instalacji (ułatwia kolejne prace remontowe w razie awarii lub modernizacji). 
 • Odpowiednie zaplanowanie niezbędnej ilości gniazdek i punktów oświetleniowych. 
 • Instalowanie włączników w funkcjonalnych miejscach (np. w sypialni przy łóżku, w łazience przy lustrze). 
 • Zaplanowanie innych elementów, wymagających dostępu do instalacji elektrycznej tzn. monitoringu, alarmu, czy domofonu. 

Jakie przewody elektryczne stosować w pokoju, kuchni i łazience?

Stosowanie odpowiednich przewodów elektrycznych zależy od ich przeznaczenia. W przypadku oświetlenia wystarczą przewody trzyżyłowe po 1,5 mm. Pod gniazdka wymagane jest już 2,5 mm, a z kolei dla indukcji aż 5 żył po 2,5 mm.

Rodzaje instalacji elektrycznych

 • podtynkowa – standardowa wersja, najczęściej stosowana. 
 • natynkowa – zwykle w pomieszczeniach gospodarczych, gdzie efekt wizualny nie ma aż tak dużego znaczenia. 
 • wtynkowa – instalacja jest umieszczona pod tynkiem, co ułatwiają płaskie przewody. 
 • podłogowa – instalacja elektryczna przebiega pod podłogą, wyższy poziom skomplikowania prac. 

Jakie są stopnie ochrony gniazdek elektrycznych?

Gniazdka elektryczne

Ingress Protection, czyli stopień ochrony dla gniazdek elektrycznych. Oznacza poziom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi tj. dostaniem się do gniazdka ciała obcego, a także wilgocią. 

 • IP22 – stosowane w pokojach dziennych. 
 • IP44 – stosowane w pomieszczeniach z narażeniem na wilgoć. 
 • IP56 – stworzone dla pomieszczeń gospodarczych, np. garaży. 
 • IP65 – zwiększona odporność na wilgoć i pyły, przeznaczone np. do magazynu. 
 • IP67 – sprawdzają się na zewnątrz, np. w ogródkach. 
 • IP68 – ochrona przed pyłem i wodoszczelność. 

Co to są zabezpieczenia różnicowoprądowe?

Zabezpieczenie różnicowoprądowe, zwane RCD pozwala zapobiec wielu zagrożeniom, w tym pożarom i porażeniu prądem. Ochrona polega na automatycznym odłączeniu obwodu od zasilania, gdy prąd wypływający nie równa się wartości wpływającej. 

Co to jest rozdzielnia elektryczna? 

Rozdzielnia elektryczna to nic innego jak centrum instalacji elektrycznej w domu. Składa się z wielu podzespołów, których zadaniem jest rozdzielenie prądu do poszczególnych obwodów, dokonywanie pomiaru zużycia energii elektrycznej, a także regulowanie licznych parametrów. Rozdzielnia swoją formą przypomina skrzynkę, która potocznie określana jest „korkami” lub „bezpiecznikami”. Co ważne, materiał z jakiego jest wykonana, zabezpiecza wszystkie podzespoły przed nadmierną wilgocią, kurzem i innymi czynnikami zewnętrznymi. 

Co to jest inteligentna instalacja elektryczna i ile kosztuje? 

Dom Smart stał się niemal standardem nowego budownictwa. W związku z tym wzrasta również popularność inteligentnej instalacji elektrycznej, która zwykle obejmuje dwa etapy tj. standardowe podpięcie przez elektryka i konfigurację z technologią smart przez konkretną firmę, oferującą tego typu usługi. Pakiet umożliwia między innymi zdalne sterowanie urządzeniami, w tym monitoringiem i alarmem. Koszt inteligentnej instalacji elektrycznej zależy od powierzchni i domu. Widełki cenowe rozpoczynają się od 11 000, a kończą nawet na 80 000 zł. 

Jak wygląda odbiór instalacji elektrycznej?

Firma elektryczna z odpowiednimi uprawnieniami dokonuje pomiarów instalacji i sprawdza poprawność montażu. Następnie właściciel budynku otrzymuje protokół z przeprowadzonych testów, co jednocześnie stanowi gwarancję bezpieczeństwa instalacji elektrycznej i możliwość jej użytkowania. 

Jak długo czeka się na przyłącze energetyczne? 

Przyłączenie energetyczne jest zależne od wielu czynników, w tym lokalnego dostawcy energii elektrycznej, a także warunków technicznych. Zwykle proces ten trwa nawet kilka miesięcy. Natomiast istnieje możliwość złożenia wniosku o przyspieszenie postępowania w sprawie przyłączenia. 

Jak często robi się przegląd instalacji elektrycznej? 

Ze względów bezpieczeństwa prawo budowlane nakazuje przeprowadzanie przeglądu instalacji elektrycznej minimum raz na pięć lat. Jednocześnie warto pamiętać, że dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego zaleca się każdorazowo kontrolę fachowca, w przypadku wystąpienia większych awarii prądu. 

Kiedy należy przeprowadzić modernizację instalacji elektrycznej? 

Dbanie o stan instalacji elektrycznej możemy porównać do troski o własne zdrowie. Dla własnego dobra powinniśmy regularnie sprawdzać ich jakość. W przypadku instalacji elektrycznej profesjonalnej kontroli dokonuje elektryk. Prawo budowlane nakłada na nas obowiązek przeglądu minimum co 5 lat. Ponadto istnieją przesłanki, które powinny nas skłonić do natychmiastowego skorzystania z usług elektryka i modernizacji instalacji:

 • częste awarie prądu, 
 • skwierczenie lub dym pochodzący z instalacji elektrycznej.